Etykietowanie Produktów Mlecznych W Rosji Od 1 Czerwca 2020 R.

image

Ministerstwo Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej poinformowało, że już od 1 czerwca 2020 roku na terenie Rosji wejdzie w życie obowiązek elektronicznego etykietowania produktów mlecznych. Odpowiedni projekt zarządzenia rządowego został zatwierdzony na posiedzeniu komisji państwowej 25 września.


Kwestia oznakowania gotowych produktów mlecznych - między innymi mleka, śmietany, jogurtu, kefiru czy twarogu - pojawiła się już w 2018 r. Pomysł etykietowania jest propozycją alternatywną wobec wcześniej zgłoszonego projektu systemu elektronicznej certyfikacji weterynaryjnej o nazwie “Merkury”. Wprowadzony w lipcu 2018 roku system “śledzi” drogę produktów z pola aż do kasy w sklepie. Jest to możliwe dzięki generowaniu dokumentów weterynaryjnych do produktów. System ten stał się obowiązkowym dla produktów odzwierzęcych, w tym dla surowego mleka.

Pomysł cyfrowego znakowania gotowych produktów mlecznych spotkał się z poparciem ze strony premiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa. Potwierdzają to urzędnicy zajmujący się wdrażaniem tego pomysłu. Według nich Premier polecił, aby nowy system etykietowania gotowych produktów mlecznych został zintegrowany z już funkcjonującym systemem “Merkury”. Dzięki temu nabiał do etapu przetwarzania byłby rejestrowany przez ten system, a po opuszczeniu zakładów mleczarskich był opatrzony odpowiednią etykietą.

Obecnie rozwiązanie dotyczące etykietowania jest w fazie testów. Rozpoczęły się one w Rosji 15 lipca i powinny trwać do 29 lutego 2020 r. Opiekunem pilotażowego projektu jest rosyjskie Centrum rozwoju zaawansowanych technologii.


Rosyjscy producenci mleka, szczególnie Ci najwięksi, już oszacowali koszt wprowadzenia nowego systemu etykietowania swoich produktów na ponad 25 miliardów rubli. Taka kwota będzie wymagana na zakup i instalację drukarek do drukowania etykiet.
powrót